Jak si vybrat správného nájemníka
O výběru správné nemovitosti jsem psala v minulém článku, nyní si povíme, jak vybrat správného nájemníka. Není to zdaleka tak snadná věc, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Pojďme si tedy říci, co všechno je potřeba udělat.
Nejdříve musíme zveřejnit, že nějakého nájemníka hledáme - nejlépe v rodině, kamarádům, známým, sousedům. Nejlepší nájemník je totiž na doporučení. Pokud nenajdeme nájemníka z těchto zdrojů, je potřeba nemovitost prezentovat na inzertních webech. To můžeme udělat sami anebo lze využít služeb realitní kanceláře. Ta vám kromě inzerce zajistí i právní servis, předávací protokol, přepis energií, dodatky k nájemní smlouvě (např. při prodloužení nájemní doby či při změně počtu bydlících osob), předávací protokol při zpětném převzetí po ukončení nájmu atd. Dobrý realitní makléř vám také pomůže s výběrem nájemníka, vysvětlí zákonné povinnosti, doporučí postupy při nestandardních situacích apod.
2. Kvalifikace nájemníka
Nájemník musí odpovídat typu nemovitosti. Správným výběrem totiž předejdete řadě potíží.
Do bytu nad hospodou není vhodné ubytovat rodinu s miminkem a do bytu v domě plném seniorů není vhodná parta studentů.
V některých bytových domech netolerují kuřáky či chov zvířat, většinou to bývá zakotveno
ve stanovách družstva či SVJ, případně v domovním řádu.
Dalším aspektem je úklid v domě. V některých domech mají úklidovou firmu, jinde si obyvatelé provádí úklid sami. Pak je nutno zvážit, zda bude úklid vykonávat sám majitel nebo nájemník. V tom druhém případě doporučuji tuto dohodu s nájemníkem zanést do nájemní smlouvy.
3. ProhlídkyPři prohlídce bytu provedeme s vhodným kandidátem krátký osobní pohovor a pokud možno ověříme dostupné informace. Doporučení od předchozího pronajímatele je vždy výhodou.
S vybraným nájemníkem dohodneme podmínky nájmu: cenu, kauci, termíny plateb, dobu trvání smlouvy, počet bydlících osob atd. a odsouhlasíme si znění nájemní smlouvy.
5. Předání
bytu
Po podpisu nájemní smlouvy, ve které jsou zahrnuty všechny dohodnuté podmínky, předáme byt nájemníkovi. Stavy měřidel energií, předané klíče i případné nedostatky je potřeba zapsat do předávacího protokolu, který podepíše jak nájemce, tak nájemník. Doporučuji vše fotograficky zdokumentovat.
Tím ovšem naše práce nekončí. Minimálně prvních pár měsíců kontrolujeme dodržování dohodnutých podmínek (včasné platby, úklid domu, dodržování domovního řádu apod.)
Po předchozí dohodě a za přítomnosti nájemníka můžeme zkontrolovat i stav bytu.
V případě, že nastane nějaký problém, řešíme ho ihned. Odkládání problému vede jen k dalším potížím.
Eva Chomaničová